Σάββατο 29 Δεκεμβρίου 2018

Τα νέα από τον 7ο φιλικό αγώνα για την περίοδο 2018-19, με αντίπαλο τον ΠΑΟ Δάφνης

Τελικά ο αγώνας με τα προσφυγόπουλα δεν ήταν ο τελευταίος της Pellalaw United για το 2018, αφού την Παρασκευή, 28-12-2018 πραγματοποιήθηκε ένας ακόμη στην Δάφνη, αυτή τη φορά κόντρα στον τοπικό ΠΑΟ Δάφνης. Αν και θα περίμενε κανείς ο συγκεκριμένος αγώνας, ως τελευταίος της χρονιάς να γίνει σε γιορτινή διάθεση, εντούτοις το αρρωστημένο πάθος για τη νίκη και η έλλειψη παιδείας (ποδοσφαιρικής και μη) ορισμένων παικτών της τοπικής ομάδας είχαν ως αποτέλεσμα να μην ολοκληρωθεί η κανονική διάρκειά του και οι δύο ομάδες να αποχωρήσουν πρόωρα από το γήπεδο πέντε λεπτά πριν από τη λήξη, προκειμένου να αποφευχθούν τα χειρότερα!!! Στον αγωνιστικό χώρο η United εμφανίσθηκε και πάλι με αρκετές ελλείψεις, τις οποίες φρόντισε να καλύψει το Πυροσβεστικό Σώμα, με αποτέλεσμα στην αρχική ενδεκάδα της ομάδας να βρίσκονται τέσσερις πυροσβέστες κι ένας γιος πυροσβέστη!! Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο σε όλη τη διάρκειά του, με τους γηπεδούχους όμως στο πρώτο μέρος να είναι πιο απειλητικοί για την εστία του Stafids, με τον έμπειρο πορτιέρο να καθαρίζει όλες τις φάσεις που χρειάστηκε να επέμβει (σε ορισμένες εντυπωσιακά). Από την άλλη πλευρά η United στο πρώτο (30λεπτο) ημίχρονο δεν ήταν τόσο επικίνδυνη επιθετικά καθώς της έλειπε το γρήγορο ... σέντερ φορ που έψαχναν όλοι με τις πάσες τους. Στην επανάληψη οι παίκτες της United ανέβασαν την απόδοσή τους επιθετικά και εκμεταλλευόμενοι τους ανοιχτούς χώρους που άφηναν οι γηπεδούχοι έφτασαν σε αρκετά τετ α τετ με τον Andreu (υιός Pantelic), αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο γκολ μέχρι το 49΄ (30λεπτα τα ημίχρονα), οπότε έπειτα από κομπίνα σε κόρνερ η μπάλα στρώθηκε ιδανικά στον Petkov έξω από την περιοχή κι αυτός κεραυνοβόλησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα στέλνοντας τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι της εστίας του. Δεν πρόλαβαν όμως οι φιλοξενούμενοι να χαρούν για πολύ το γκολ αυτό, αφού στο επόμενο δίλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Βέβαια αν κρίνουμε από την μετέπειτα συμπεριφορά ορισμένων παικτών των γηπεδούχων, μάλλον θα έπρεπε να χαίρονται οι παίκτες της United για το γκολ που δέχτηκαν και το παιχνίδι έληξε (διακόπηκε) ισόπαλο 1-1 και έτσι θα κάνουν γιορτές με τις οικογένειές τους!!!