Μην ντραπείς αν έπαιξες καλά κι έχασες. Να ντραπείς αν έπαιξες κακά και κέρδισες

D.S.G. A.C.

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΘΛΟΥΜΕΝΩΝ ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ ΚΑΙ ΦΙΛΩΝ - ΔΙΚΑΙΟΠΟΛΙΣ

Σάββατο 19 Νοεμβρίου 2011

Τα νέα του 5ου φιλικού αγώνα για την περίοδο 2011-2012

Τελικά δεν αποδείχθηκε ιδιαίτερα ελκυστική η προσφορά της Χατζηδιοίκησης, για προπόνηση και φιλικό στην τιμή του ενός και κατά το μέρος της προπόνησης είχαμε κυριολεκτικά λειψανδρία. Όχι, ότι όταν ήρθε η ώρα του φιλικού αγώνα είχαμε κοσμοσυρροή, αλλά τελικά μια ενδεκάδα και δύο αλλαγές καταφέραμε με το ζόρι να συμπληρώσουμε. Με πολλές ελλείψεις, λοιπόν παρουσιάσθηκε η ομάδα του «ΔΙΚΑΙΟΠΟΛΙΣ» στον 5ο φιλικό της αγώνα για την περίοδο 2011-2012, αλλά οι παρόντες παίκτες έδειξαν ιδιαίτερη διάθεση και κυριολεκτικά έκρυψαν τη μπάλα από την αντίπαλη ομάδα των επιλέκτων, που ήρθαν στο γήπεδο του Πενταπλατάνου ζητώντας να πάρουν τη ρεβάνς για την τελευταία ήττα τους, με το βαρύ 5-1. Η ομάδα έχοντας σε καλή μέρα, όλους σχεδόν τους παίκτες της, έπαιξε στρωτό ποδόσφαιρο, με τη μπάλα κάτω, χωρίς γιόμες, αναπτυσσόμενη από τα άκρα, με πολύ καλή κυκλοφορία φτάνοντας πολύ συχνά στην αντίπαλη εστία, χωρίς όμως να είναι εύστοχη στην τελική προσπάθεια. Την αστοχία αυτή, την πλήρωσε, καθώς στη μοναδική φορά που βρέθηκαν οι αντίπαλοι, έπειτα από ένα λάθος, στην περιοχή του Στόγιαν, που ξεκίνησε και πάλι ως τερματοφύλακας, πέτυχαν το γκολ και άνοιξαν το σκορ. Η τάξη αποκαταστάθηκε γρήγορα, αφού ο giades, με απευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε σε 1-1 και με το σκορ αυτό έληξε το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη συνεχίστηκε το ίδιο σκηνικό με την ομάδα μας να συνεχίζει να παίζει καλό ποδόσφαιρο, αλλά και πάλι να βρίσκεται πίσω στο σκορ, λόγω ενός πρωτότυπου τρόπου, που επέλεξε ο Υπηρεσιακός Προπονητής – Παίκτης, Κώστιγκα, για να διδάξει στους παίκτες ότι δεν πρέπει να γκρινιάζουν και να διαμαρτύρονται σε κάποιο λάθος του συμπαίκτη τους. Τι έκανε; Ως τελευταίος παίκτης της άμυνας κι ενώ όλη η ομάδα ήταν μπροστά, επιχείρησε να ντριμπλάρει τρεις αντιπάλους, που είχαν ξεμείνει στην επίθεση της ομάδας τους. Όπως ήταν φυσιολογικό, του έκλεψαν τη μπάλα και νίκησαν εύκολα τον ανήμπορο ν’ αντιδράσει Τανάλια, κάνοντας το 1-2, κόντρα στη ροή του αγώνα. Όλοι οι παίκτες, τότε, όρμηξαν να βάλουν τις φωνές στον Κώστιγκα, αυτός όμως με βλέμμα ψαρωτικό, συνεπικουρούμενο από το καταδρομικό του κούρεμα, σήκωσε το δείκτη του δεξιού του χεριού και αργά τον κατεύθυνε προς το στόμα, δείχνοντας σε όλους ότι πρέπει να σωπάσουν, όπερ και έγινε. Στη συνέχεια ο giades, που βιαζόταν να πάει σπίτι, καθώς τον περίμενε ένα ζεστό πιάτο φασολάκια ή φασόλια (το ίδιο κάνει), πέτυχε με σουτ το 2-2 και με δύο ασιστ που έδωσε στον Παλτετσανάκη, ο οποίος, απόντος του Κούλιο, επέστρεψε στον άξονα, στην κορυφή της επίθεσης, έκανε το 4-2, που ήταν και το τελικό σκορ. Κανείς από όσους αγωνίστηκαν δεν υστέρησε, ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Σούπι, μετά την εξάμηνη σχεδόν απουσία του από τις δραστηριότητες της ομάδας, ο Λαζό, που παραλίγο να χρισθεί και σκόρερ και ο Παπανταμ, που οι θετικές του ενέργειες στο οργανωτικό κομμάτι, του ανέβασαν την ψυχολογία, γεγονός που τον οδήγησε στο να βοηθάει και στον τομέα της άμυνας. Στα αξιοσημείωτα το πάθημα του Κομαντάντε, που ενώ έθεσε βέτο στη Χατζηδιοίκηση, για την πρόσληψη του Κώστιγκα, ως προπονητή, αυτός δεν του το ανταπέδωσε, αφήνοντάς τον στο πάγκο στο πρώτο ημίχρονο, λέγοντας ότι στην ενδεκάδα της ομάδας, θα βρίσκεται μόνο ένας πενηντάρης. Έτσι σε κάθε αγώνα στο πρώτο ημίχρονο θα παίζει ο Μαυρίνιο, ενώ στο δεύτερο ο Κομαντάντε (το αίτημα του Κομαντάντε, να παίζουμε πρώτα το δεύτερο ημίχρονο, εξετάζεται από τη Χατζηδιοίκηση). Στο μεταξύ η οικονομική κρίση έχει χτυπήσει και την ομάδα του "ΔΙΚΑΙΟΠΟΛΙΣ", καθώς μετά τον dieselor, ο οποίος απέχει τον τελευταίο καιρό επειδή ασκεί και δεύτερο επάγγελμα την ώρα της προπόνησης (διανομή πετρελαίου), ένας ακόμη παίκτης της ομάδας (Kill Bill), απουσίασε επειδή πήγε για να βγάλει ένα δεύτερο μεροκάματο, μαζεύοντας ελιές.