Δευτέρα 19 Νοεμβρίου 2018

Τα νέα από τον 1ο επίσημο αγώνα της ομάδας των Δικηγόρων Πέλλας, για την περίοδο 2018-19, με αντίπαλο την ομάδα του Δ.Σ. Λάρισας

Με ήττα και αποκλεισμό από τη συνέχεια του 4ου Πανελληνίου Κυπέλλου Ποδοσφαίρου Δικηγορικών Συλλόγων, ξεκίνησε τις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις της η Pellalaw United για την περίοδο 2018-19, καθώς στον αγώνα που διεξήχθη στο Δίλοφο Λάρισας ηττήθηκε με σκορ 4-1 από την ομάδα του Δ.Σ. Λάρισας. Το παιχνίδι αυτό αν και είχε κάποιες διαφορές, ήταν ουσιαστικά ένα deja vu του αγώνα που έκλεισε την περασμένη χρονιά με τον πικρό αποκλεισμό από την ομάδα της Πάτρας, αφού και τα δύο αυτά παιχνίδια ξεκίνησαν με τις καλύτερες προϋποθέσεις για την ομάδα της Πέλλας και χάθηκαν από την έλλειψη λύσεων έμψυχου δυναμικού στον πάγκο και (ίσως) από κακή διαχείρισή τους. Όπως και στο τελευταίο περσινό παιχνίδι, έτσι και στο πρώτο φετινό η United ευτύχησε να προηγηθεί γρήγορα στο 10΄ με γκολ του Giades με σουτ έξω από την περιοχή και την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό και να «κρεμάει» τον τερματοφύλακα. Μετά το γκολ αυτό η United, με δεδομένο ότι ο μέσος όρος ηλικίας των δύο ομάδων είχε διαφορά, χωρίς υπερβολή, 20 χρόνια, προσπάθησε να αμυνθεί μαζικά για να κρατήσει το χρυσό γκολ της πρόκρισης και φαινόταν παρά την απώλεια του Markulic στο 20΄ λόγω τραυματισμού και την πίεση που δέχτηκε από τους αντιπάλους, να τα καταφέρνει σχετικά εύκολα, αφού οι παίκτες της Λάρισας μετά την ψυχρολουσία του 0-1 και παρά την διαιτητική βοήθεια (πέναλτι σε παράβαση εκτός περιοχής και πολλά στημένα έξω και γύρω από την περιοχή) φαινόταν να τα έχουν χαμένα και να κάνουν βεβιασμένες προσπάθειες, ενώ απώλεσαν και το πέναλτι - δώρο χάρη στην επέμβαση του Stafids. Αντίθετα οι παίκτες της Πέλλας ήταν αυτοί που έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία να πετύχουν και δεύτερο γκολ, όταν έπειτα από σουτ του Charalampus, στην πορεία της παρενεβλήθη ο Sailor στέλνοντάς την να περάσει ξυστά από το δεξί δοκάρι του Λαρισαίου τερματοφύλακα. Με το σκορ στο 0-1 πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι και πάλι μπήκαν αγχωμένοι, αλλά κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 60΄ σε 1-1 με τον Kakarantza με εύκολο πλασέ από κοντά έπειτα από σχεδόν παράλληλη σέντρα, με τον σκόρερ να βρίσκεται σε πιθανή θέση offside και τον διαιτητή να του έχει χαρίσει μέχρι εκείνο το λεπτό τη δεύτερη κίτρινη κάρτα σε τρεις περιπτώσεις (δύο σε αντιαθλητικά χτυπήματα και μία σε εσκεμμένο χέρι όταν προσπάθησε να σπρώξει μ’ αυτό την μπάλα προς την εστία). Μετά το 1-1 οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεσή τους, αλλά και πάλι η Πέλλα κρατούσε, ενώ άρχισε να γίνεται πιο επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις, καθώς η απόδοση του Stam ανέβαινε και τα κενά στην άμυνα των γηπεδούχων ήταν μεγαλύτερα. Ένα τέτοιο κενό παραλίγο να εκμεταλλευτεί ο Kontakov, αλλά κόπηκε με την σημαία του βοηθού διαιτητή. Με τον Stam και τον Charalampus να πηγαίνουν στον πάγκο βγαίνοντας ως αλλαγές και τον Giades να είναι στο τελευταίο δεκάλεπτο ωσεί παρών στο γήπεδο, λόγω τραυματισμού από τα σκληρά μαρκαρίσματα των αντιπάλων, το 2-1 φάνταζε ως την πιο πιθανή εξέλιξη και ήρθε στο 85΄ με την φετινή μεταγραφή των γηπεδούχων στην κατηγορία των δημοσίων υπαλλήλων, τον Stefopoulos, ο οποίος με ωραία ατομική ενέργεια δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Stafids. Μετά το 2-1 υπήρξε ολική κατάρρευση της United και μέσα σε δύο λεπτά στο 88΄ και στο 90΄ δέχτηκε άλλα δύο γκολ και πάλι με τον Stefopoulos και τον Samaras.

Αγωνιστικά και μη

Παρά την ήττα και τον αποκλεισμό οι περισσότεροι παίκτες της ομάδας είχαν πολύ καλή εμφάνιση και πάλεψαν σ’ έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο, λόγω της συνεχούς βροχόπτωσης.

Πολλή κλωτσιά έφαγε από τους νεαρούς παίκτες των γηπεδούχων ο Giades με αποτέλεσμα να δεχθεί τρεις φορές την βοήθεια του ιατρού του αγώνα και στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού να μείνει ηρωικά μέσα στον αγωνιστικό χώρο προκειμένου να μην αφήσει την ομάδα με δέκα παίκτες. Οι πληροφορίες λένε ότι ο τραυματισμός είναι σοβαρός και θα τον αφήσει αρκετό καιρό εκτός αγωνιστικών χώρων.

Τραυματίας αποχώρησε από το παιχνίδι και ο Markulic, αλλά αυτού ο τραυματισμός ήταν αναμενόμενος, αφού συνήθως στο εικοσάλεπτο τον πιάνει θλάση….

Μπορεί στο γήπεδο του Διλόφου να έχασε η United, αλλά στο εστιατόριο του Μόρα πήρε εύκολα τη ρεβάνς, καθώς οι παίκτες των γηπεδούχων που ήταν στο όμορφο τραπέζι της φιλοξενίας, μάλλον ήρθαν φαγωμένοι, με αποτέλεσμα να δώσουν μεγάλη χαρά στον Kostiga και ….. στο σκυλί του γείτονα!!!!