Μην ντραπείς αν έπαιξες καλά κι έχασες. Να ντραπείς αν έπαιξες κακά και κέρδισες

D.S.G. A.C.

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΘΛΟΥΜΕΝΩΝ ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ ΚΑΙ ΦΙΛΩΝ - ΔΙΚΑΙΟΠΟΛΙΣ

Δευτέρα 20 Απριλίου 2015

Τα νέα από τον 1ο επίσημο αγώνα της ομάδας μπάσκετ του Δικαιόπολη, για την περίοδο 2014-2015, με αντίπαλο την ομάδα του Δ.Σ. Βέροιας

Γιαννιτσά – Γκανάς διπλό!!! Σαν βαρέλι έβλεπε το καλάθι των Γιαννιτσών ο Γκανάς, στον πρώτο από τους δύο αγώνες μπαράζ μεταξύ των Δικηγορικών Συλλόγων Γιαννιτσών και Βέροιας, που διεξήχθη την Κυριακή, 19-4-2015 στο Κλειστό Γυμναστήριο Γιαννιτσών και σημειώνοντας 40 από τους 64 πόντους της ομάδας του, οδήγησε την ομάδα της Βέροιας σε μια σημαντική νίκη, με σκορ 56-64. Μόνο από το …… σπίτι του δεν σκόραρε, πετυχαίνοντας μάλιστα έξι τρίποντα με ποσοστά που θα ζήλευαν επαγγελματίες παίκτες!!! Με τον Coach K να μην μπορεί να βρει λύσεις στο επιθετικό κρεσέντο του άσσου της Βέροιας η ομάδα των Γιαννιτσών έχασε την ευκαιρία να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα σ’ ένα παιχνίδι, που στα πρώτα δύο δεκάλεπτα φαινόταν να το ελέγχει και το μόνο που χρειαζόταν όχι μόνο για να κερδίσει αλλά και να πάρει και διαφορά πόντων, ήταν να βελτιώσει λίγο τα ποσοστά της στα πολλά ελεύθερα σουτ από μέση απόσταση που είχε την ευκαιρία να εκτελέσει. Το παιχνίδι ουσιαστικά χάθηκε για τους γηπεδούχους στο 3ο δεκάλεπτο όταν δέχθηκαν 22 πόντους, όσους δηλαδή στα δύο πρώτα δεκάλεπτα μαζί, πετυχαίνοντας μόλις 12, μένοντας πίσω στο σκορ με 8 πόντους, χωρίς να καταφέρουν στο τελευταίο δεκάλεπτο να μειώσουν τη διαφορά, παρά το πάθος και την ψυχή που έβγαλε ο Sailor. Αυτό ήταν το πρώτο ημίχρονο όπως δήλωσε ο Coach K και με βάση την εικόνα που έδειξαν οι δύο ομάδες, με μια πιο καλή εμφάνιση των παικτών του Δικαιόπολη ο στόχος της πρόκρισης στα τελικά της Χαλκιδικής φαίνεται ότι είναι εφικτός. Το σκορ ανά δεκάλεπτο ήταν: 8-6, 24-22, 36-44 και 56-64

Αγωνιστικά και μη

Με προεδρική συνοδεία παρακολούθησαν οι παρατηρητές των διοργανωτών το παιχνίδι.

Μονότονη …. ήταν η δουλειά της Γραμματείας όσον αφορά το σκοράρισμα της Βέροιας αφού το νούμερο 7 μονοπώλησε τις εγγραφές!!!

Μεγάλη ήταν η υποστήριξη που προσέφεραν οι συμπαίκτες-ποδοσφαιριστές που βρίσκονταν στην κερκίδα σ’ αυτούς που πάλευαν στο παρκέ, αν και δεν έλειψαν τα περιπαικτικά σχόλια για την XL στολή του Giades.

Μεγάλη ήταν η απογοήτευση των φιλάθλων της ομάδας από τη μη συμμετοχή του Hatzi, καθώς φώναζαν ρυθμικά τον αριθμό της φανέλας του και δήλωναν ότι μόνο και μόνο γι’ αυτόν πλήρωσαν εισιτήριο!!!! Τελικά ο Coach K τους έκανε το χατήρι και ... του "έδωσε πιο ενεργό ρόλο" στην ομάδα, απ' το να κάθεται απλά στον πάγκο...

«Κατσικοπόδαρος» αποδείχθηκε γνωστός ποδοσφαιριστής του Δικαιόπολη, καθώς η έλευση του στο γήπεδο στο β΄ ημίχρονο σήμανε και την αγωνιστική καθίζηση της ομάδας!!! Μάλιστα ήταν ο ίδιος που ζητούσε επιτακτικά από τον 4ο διαιτητή να δείξει 5 λεπτά καθυστέρηση, λόγω του ότι οι δύο ομάδες έκαναν πολλές αλλαγές!!!

Χαμηλό (για την αξία του) ήταν το σκοράρισμα του Giades, αφού δεν κατάφερε τελικά να βρει τα κατάλληλα παπούτσια για μπάσκετ και αναγκάστηκε ν’ αγωνισθεί με αυτά του aerobic.