Πέμπτη 14 Μαρτίου 2013

Τα νέα του 12ου φιλικού αγώνα για την περίοδο 2012-13, με αντίπαλο την ομάδα της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας

Μία ακόμη νίκη που συνδυάστηκε με καλή απόδοση και θα τονώσει το ηθικό της για τη δύσκολη συνέχεια, πέτυχε η ομάδα του Δικαιόπολις, στον 12ο φιλικό της αγώνα για την περίοδο 2012-13, με αντίπαλο την ομάδα της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας. Το παιχνίδι που διεξήχθη την Τετάρτη 13-3-2013 στο γήπεδο των Καβάσιλων Ημαθίας, υπό το φως των προβολέων, ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν αναγνωριστικό ποδόσφαιρο, γρήγορα όμως ο Δικαιόπολις πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και με ένα πανέμορφο σουτ του Billardo έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ και συνέχισε να πιέζει πετυχαίνοντας και δεύτερο γκολ με τον Κώστιγκα, που έπειτα από μεθοδεύσεις ξεκίνησε ως σέντερ φορ. Στη συνέχεια η ομάδα των δασκάλων ισορρόπησε ελαφρώς το παιχνίδι και ισοφάρισε σε 2-2 με δύο σχεδόν πανομοιότυπα γκολ (το ένα με πολύ καλή εκτέλεση φάουλ) από πλάγια θέση που κρέμασαν τον Χατζηπαρά, ο οποίος ήταν αυτός που έπαιξε στο 1ο ημίχρονο τερματοφύλακας. Γρήγορα όμως ο Δικαιόπολις με γκολ του Καρατζότι επανέκτησε το προβάδισμα με 2-3 και με το σκορ αυτό πήγαν οι ομάδες στα αποδυτήρια. Στο β΄ ημίχρονο η ομάδα των δασκάλων, λόγω της χειμερίας νάρκης που έπεσε από το Νοέμβριο μέχρι και τον Φεβρουάριο, «κλάταρε» και το έργο των παικτών του Δικαιόπολις ήταν ακόμη πιο εύκολο, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ σε 5-2 με γκολ των Στέλιτς (με σέντρα – σουτ από την ίδια θέση, που σκόραρε δις η ομάδα των δασκάλων, γεγονός, που φανερώνει ότι από εκείνο το σημείο διέρχονται περίεργα ρεύματα, που οδηγούν την μπάλα με μαθηματική ακρίβεια στην εστία) και Παλτετσανάκη, με πολύ ωραίο αριστερό πλασέ και εξαιρετική πάσα του Billardo. Το σκορ έκλεισε στο 3-5 έπειτα από γκολ (δώρο του Καρατζότι στον συγγενή και συντοπίτη του) του Κώστιγκα, ο οποίος στο μεταξύ είχε αυτομολήσει και άφησε την ομάδα του Δικαιόπολις με δέκα αρχικά και στη συνέχεια μετά τον τραυματισμό του Sailor, με εννέα παίκτες, προκειμένου να παίξει και πάλι στη θέση του σέντερ φορ!!!
Το παιχνίδι εκτός από μια καλή τονωτική ένεση ήταν και μια ευκαιρία για να δοκιμάσει η ομάδα του Δικαιόπολις διάφορες εναλλακτικές επιλογές για τη θέση του τερματοφύλακα, μιας και οι τρεις επίσημοι τερματοφύλακες που διαθέτει, δηλώνουν ΑΠΩΝ σε κάθε ευκαιρία, για διαφορετικούς λόγους ο καθένας…. κι έτσι δοκιμάστηκαν κατά σειρά οι Χατζηπαράς, Κώστιγκα, Sailor και Καρατζότι, ενώ ο Στόγιαν παρά τις ασφυκτικές πιέσεις που δέχτηκε τελικά δεν ενέδωσε… Πολύ καλά πήγαν για μια ακόμη φορά οι κουμπάροι ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο, γεγονός που κάνει υποχρεωτική την μετατόπιση του Κώστιγκα στις πτέρυγες και στην δεξιά πλευρά ή ….. στη θέση κάτω από τα γκολποστ, αφού για τα 25 λεπτά που αγωνίσθηκε εκεί έδειξε σταθερότητα και ετοιμότητα!! Λύση στο αριστερό άκρο της επίθεσης φαίνεται ότι μπορεί να δώσει ο Παλτετσανάκης, καθώς μετά το παρατεταμένο ντεφορμάρισμα του Giades και παρά τη σταθερότητα του Μανουέλ, η ομάδα αντιμετωπίζει πρόβλημα σ’ εκείνη την πλευρά!!