Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2011

Τα νέα του Δρόμου Θυσίας 2011

Με αντίπαλο τον καυτό ήλιο και την υψηλή, για την εποχή θερμοκρασία (34ο C), αλλά με σύμμαχο την ισχυρή θέληση, τα μέλη του «ΔΙΚΑΙΟΠΟΛΙΣ» και του Δικηγορικού Συλλόγου έδωσαν το παρόν στον Δρόμο Θυσίας 2011, που διεξήχθη με πολύ μεγάλη επιτυχία, το Σάββατο 10 Σεπτεμβρίου 2011, με τη συμμετοχή 259 δρομέων από όλη την Ελλάδα. Παρά την αρκετή ζέστη, σημειώθηκαν πολύ καλές επιδόσεις και όλοι χάρηκαν τον αγώνα τους, σε μία όμορφη διαδρομή με εκκίνηση το δημοτικό αθλητικό κέντρο του Πλατανότοπου και τερματισμό την πλατεία Ε.Π.Ο.Ν. Νικητής στον αγώνα των 15.600 μ. ήταν ο Γιάννης Κρέκας από τη Θεσσαλονίκη, με χρόνο 58:02 ενώ στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Δήμητρα Ιορδανίδου της Orka Team, με χρόνο 1:03:29.
Από τα μέλη του «ΔΙΚΑΙΟΠΟΛΙΣ» ο Μιχάλης Ζαχαριάδης κατετάγη 97ος στη γενική κατάταξη, με χρόνο 01:21:50, ο Μιχάλης Χατζημιχαηλίδης 147ος, με χρόνο 01:27:56 και ο Γιάννης Δεσποτόπουλος 177ος, με χρόνο 01:32:20. Πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Σούπι τζούνιορ στην πρώτη του συμμετοχή σε Δρόμο Θυσίας, με χρόνο 01:23:41, καταλαμβάνοντας την 113η θέση, ενώ ο πατέρας του και παλαιό μέλος της ποδοσφαιρικής ομάδας του Δικηγορικού Συλλόγου βγήκε πρώτος στην κατηγορία του (60-64 χρονών) και 19ος στη γενική κατάταξη, με χρόνο 01:08:22
Επίσης στον μικρό δρόμο των 7.500 μέτρων συμμετείχε κάνοντας πολύ καλό χρόνο ο μεγάλος Παπαμανώλης
Έλαμψε δια της απουσίας του, ο τέταρτος της περσινής παρέας, ο οποίος αν και δεν έτρεξε, εντούτοις παραβρέθηκε στον χώρο του τερματισμού και συγκεκριμένα σε παρακείμενη πιτσαρία, χειροκροτώντας τους αθλητές που τερμάτιζαν.
Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν οι διοργανωτές και οι εθελοντές για την άψογη για ακόμη μία χρονιά διοργάνωση του αγώνα.