Παρασκευή 14 Ιουνίου 2013

Τα νέα του 1ου φιλικού αγώνα μπάσκετ, για την περίοδο 2013, με αντίπαλο τον Α.Σ. ΑΕΚ Καρυώτισσας

Με βαριά ήττα ξεκίνησε τη σειρά των φιλικών αγώνων προετοιμασίας της, μέχρι την έναρξη του πρωταθλήματος, η ομάδα του Δικαιόπολις, καθώς την Τετάρτη, 12-6-2013 στο κλειστό γυμναστήριο Γαλατάδων, ηττήθηκε με σκορ 52-30 (σκορ κανονικής διάρκειας, ενώ παίχτηκαν άλλα 15΄) από την σαφώς πιο δυνατή και πιο έτοιμη ομάδα του Α.Σ. ΑΕΚ Καρυώτισσας. Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Δικαιόπολις αν και ξεκίνησε με σύνθεση ανάγκης (δεν είχαν έρθει ακόμη οι Θεσσαλονικείς και ο Μανουέλ) κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ και να δείξει ότι μπορεί να κοντράρει την έμπειρη και αθλητική ομάδα της Καρυώτισσας, στη συνέχεια όμως η κούραση των παικτών που ξεκίνησαν στη βασική πεντάδα, αλλά και η είσοδος χωρίς ζέσταμα ουσιαστικά των παικτών που καθυστέρησαν και έφθασαν μετά την έναρξη του β΄ ημιχρόνου (λόγω της στάσης που έκαναν στη Χαλκηδόνα για σουβλάκια!!!), αποδιοργάνωσαν σε μεγάλο βαθμό την ομάδα του Δικαιόπολις, που δέχτηκε πολλούς (κυρίως δευτερεύοντες) αιφνιδιασμούς, που εκτόξευσαν την διαφορά υπέρ των γηπεδούχων στους 20 πόντους, όπου και παρέμεινε μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, αλλά και των τριών «εθελοντικών παρατάσεων».
Η ήττα ακόμη και μ’ αυτό το σκορ κρίνεται φυσιολογική, αφενός μεν διότι η ομάδα του Δικαιοπόλις είναι προφανώς ανέτοιμη και ανομοιογενής, αφού ήταν μόλις το πρώτο φιλικό παιχνίδι της, έπειτα από τέσσερις προπονήσεις στις οποίες μάλιστα δεν συμμετείχαν όλοι οι παίκτες, αφετέρου δε διότι η αντίπαλός της ήταν μια ομάδα, με μεγάλη ομοιογένεια, έμπειρη και αθλητική, με τους περισσότερους παίκτες της να παίζουν πολλά χρόνια μαζί.