Σάββατο 12 Μαρτίου 2011

Τα νέα του φιλικού αγώνα με τον Μακεδονικό

Βραζιλιάνικο ποδόσφαιρο παραλίγο να δούμε από την ομάδα του ΔΣΓ στο φιλικό αγώνα, με αντίπαλο την ομάδα του Μακεδονικού, που διεξήχθη στο γήπεδο του αντιπάλου, την Παρασκευή, 11-3-2011, κάτω από ανοιξιάτικες (επιτέλους) καιρικές συνθήκες. Η τοποθέτηση από τον Τεν Κάκε του Παλτετσανάκη σε ρόλο Ντάνι Άλβες έδωσε βραζιλιάνικη πνοή στην ανάπτυξη της ομάδας, όμως και πάλι λάθη της αμυντικής

γραμμής, αλλά και διαιτητικά, έδωσαν την ευκαιρία στα πιτσιρίκια του Μακεδονικού, να πετύχουν τρία γκολ. Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού και στη μοναδική φορά, που ο υπηρεσιακός τερματοφύλακας στο πρώτο ημίχρονο, Fair Bill, επιχείρησε να πιάσει την μπάλα με τα χέρια, αυτή του ξέφυγε και «σερβιρίσθηκε» στα πόδια του επιθετικού της αντίπαλης ομάδας, που την πλάσαρε στην ανυπεράσπιστη εστία. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα ο Fair Bill, τερματοφύλακας ων, δεν δοκίμασε ξανά να πιάσει την μπάλα με τα χέρια. Για το πρώτο γκολ την ευθύνη, την φέρει η Διοίκηση της ομάδας, που δεν είχε πληρωμένο τον Τανάλια και αναγκάστηκε αυτός να μαζεύει επιταγές από πελάτες, μέχρι αργά το απόγευμα της Παρασκευής, με αποτέλεσμα να έρθει για να παίξει στο δεύτερο ημίχρονο. Το 2-0 έγινε μ’ ένα γκολ οφσάιντ, το οποίο δεν υπέδειξε ο διαιτητής-προπονητής της αντίπαλης ομάδας. Στη συνέχεια η ομάδα μας πίεσε και αφού έχασε τρεις-τέσσερις καλές ευκαιρίες με τον Κώστιγκα, κατάφερε να μειώσει μ’ ένα γκολ, που πέτυχε ο Μπόμπιρας και να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 2-1. Στα πρώτα 35΄ του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα δεν είχε και πολύ καλή ανάπτυξη, καθώς αφενός μεν ο αγωνιστικός χώρος ήταν κακός, χωρίς ίχνος βλάστησης, αφετέρου δε το μεγάλο της «ατού», ο Μπόμπιρας σερνόταν στο γήπεδο κι αν η μπάλα δεν πήγαινε κατευθείαν στα πόδια του, ήταν αδύνατο να την προλάβει. Μάλιστα επιβεβαιωμένη πληροφορία αναφέρει

ότι λίγη ώρα πριν από το παιχνίδι, κατανάλωσε μεγάλες ποσότητες από πιτσάκια σε γνωστό μπουγατσατζίδικο της πόλης. Στο ημίχρονο ο Τεν Κάκε έβαλε τις φωνές στον Κώστιγκα, λέγοντάς του «δέχομαι από παντού πιέσεις για να παίζεις σέντερ φορ κι εσύ συνέχεια μ’ εκθέτεις!!!», είχε όμως άδικο καθώς οι ευκαιρίες που έχασε είχαν αιτία τον κακό αγωνιστικό χώρο Μόλις ο Μπόμπιρας άρχισε να χωνεύει τα πιτσάκια, η ομάδα άρχισε να ρολάρει και στο δεύτερο ημίχρονο, με την είσοδο των Τανάλια και Καρατζόρτζεβις, ο οποίος στα καλά του ανεβάζει επίπεδο την ομάδα, καθώς και του Fair Bill, πίεσε ακόμη περισσότερο και ισοφάρισε, έπειτα από μια στημένη φάση, που φαινόταν δουλεμένη στην προπόνηση και συγκεκριμένα στην 31η , που ήταν και η μόνη στην οποία παραβρέθηκε ο Καρατζόρτζεβιτς!! Έτσι με αριστοτεχνική βραζιλιάνικη εκτέλεση φάουλ από τον Πάλτε Άλβες, ο Καρατζόρτζεβιτς, βρήκε την μπάλα με τον φουρτζέ (τον δουλεύουν καλά, όσοι έχουν καταγωγή από Εσώβαλτα), της έδωσε τα κατάλληλα φάλτσα και την έστειλε στα αντίπαλα δίχτυα. Όμως, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, ο Μακεδονικός πέτυχε και τρίτο γκολ, καθώς ο Κώστιγκα, που στο δεύτερο

ημίχρονο γύρισε ως κεντρικός αμυντικός ζήτησε (δικαίως) φάουλ για χέρι του αντίπαλου επιθετικού, όμως ο διαιτητής δεν του έκανε το χατίρι και αυτός πείσμωσε, σταμάτησε να παίζει και πήγε να φύγει από το γήπεδο. Δεν έφυγαν όμως από το παιχνίδι οι αντίπαλοι επιθετικοί και ανενόχλητοι πέτυχαν το γκολ. Δεν χάρηκαν όμως για πολύ, καθώς ο Μπόμπιρας, που στην ανάπαυλα είχε πάει για χοντρό στη τουαλέτα, ανάλαφρος πλέον, πέτυχε το 3-3, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ, καθώς η ομάδα μας, λόγω του σοβαρού τραυματισμού στο δικέφαλο του Fair Bill και της έλλειψης αλλαγών, το τελευταίο δεκάλεπτο έπαιζε με δέκα παίκτες. Μετά κι αυτόν τον τραυματισμό, με τόσους ασθενείς και τραυματίες παίκτες, η ομάδα αρχίζει να θυμίζει

πλέον Νοσοκομείο και να δούμε αν ξεκινήσει το πρωτάθλημα, ποιοι θα έχουν μείνει για να παίξουν!!!