Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2016

Τα νέα από τον 2ο Ποδηλατικό Γύρο Κρύας Βρύσης Πέλλας

Με αρκετά μεγάλη συμμετοχή από ποδηλάτες κάθε ηλικίας διεξήχθη την Κυριακή, 2-10-2016 ο 2ος ποδηλατικός γύρος Κρύας Βρύσης προς τιμήν του Κρυαβρυσιώτη ποδηλάτη και κατόχου record Guiness, Ιωάννη Ουζουνίδη, ο οποίος με το ποδήλατό του έκανε τον γύρο της Ευρώπης, διανύοντας 9.000 χλμ. μέσα σε 1,5 μήνα. Στο αγωνιστικό μέρος ο Δικαιόπολις έφτασε πολύ κοντά στο πρώτο του κύπελλο, σε ποδηλατικό αγώνα, το έχασε όμως τελευταία στιγμή, λόγω ….. εντοπιότητας, αφού οι δύο αθλητές του που ήταν οδηγοί στο μεγαλύτερο μέρος της κούρσας και τερμάτισαν τελικά στην πρώτη τετράδα, λίγο
πριν από το τερματισμό έκαναν πίσω και παραχώρησαν την πρώτη και τη δεύτερη θέση σε δύο ντόπιους αθλητές, που αποτελούν ο πρώτος το παρόν (ή παρελθόν;) και ο δεύτερος το μέλλον της ποδηλασίας της Κρύας Βρύσης. Μετά τον αγώνα, οι δύο αθλητές του Δικαιόπολι μαζί με μέλη του ΦΟΟΓ και της ΟΜΓ, συνέχισαν την περιπλάνησή τους, σε επαρχιακούς δρόμους της Ημαθίας και της Πέλλας, δοκιμάζοντας τοπικές γεύσεις. Μάλιστα αυτοί που δοκίμασαν γνωστή λιχουδιά στο Μαυροβούνι Σκύδρας, διαπίστωσαν ότι "η κότα δίνει φτερά"…