Πέμπτη 31 Μαΐου 2012

Τα νέα του 16ου φιλικού αγώνα με αντίπαλο την ομάδα των δασκάλων της Ημαθίας

Την ήττα με 2-1 γνώρισε στο 16ο φιλικό της αγώνα για την περίοδο 2011-2012, η ομάδα του «ΔΙΚΑΙΟΠΟΛΙΣ» με αντίπαλο την ομάδα της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας, που διεξήχθη στις εξαιρετικές γηπεδικές εγκαταστάσεις του Σταυρού Ημαθίας, την Τετάρτη 30-5-2012.Στο ίδιο έργο θεατές ήμασταν για μια ακόμη φορά φέτος, με την ενδεκάδα να συμπληρώνεται τελευταία στιγμή και χάρη στην ευγενική χορηγία του Χριστιάνο. Αγωνιστικά η ομάδα των δασκάλων εμφανίσθηκε πολύ πιο δυνατή σε σχέση με αυτή του φιλικού, που έγινε τον Νοέμβριο 2011, με πολλούς νέους παίκτες. Παρόλαυτά αν και στην αρχή το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, στη συνέχεια η ομάδα του Δικαιόπολις ανέλαβε την πρωτοβουλία και πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ με κεφαλιά του Καρατζότι. Δεν πρόλαβε όμως να χαρεί πολύ, καθώς στην επόμενη φάση, μετά τη σέντρα, ένας Γιαννιτσώτης δάσκαλος, με εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του (η αλήθεια είναι ότι δεν κουράστηκε και πολύ, αφού ο ένας αμυντικός τον άφηνε στον άλλο για να τον μαρκάρει), πέρασε και τον Χριστιάνο κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Από κει και πέρα μέχρι την λήξη του ημιχρόνου η ομάδα των Γιαννιτσών έχασε κραυγαλέες ευκαιρίες για να καθαρίσει το ματς, αλλά από τη μια η αστοχία και από την άλλη ο καλός αντίπαλος τερματοφύλακας στάθηκαν εμπόδιο. Αμυντικά το μόνο πρόβλημα ήταν η αστάθεια του Κώστιγκα, που οφείλονταν στο άγχος του, καθώς ο αγώνας αυτός αποτελούσε τεστ, για το αν θα ενταχθεί στην αντίπαλη ομάδα στο προσεχές πανελλήνιο πρωτάθλημα της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Στο β΄ ημίχρονο το παιχνίδι άνοιξε περισσότερο, με τις δύο ομάδες να χάνουν αρκετές ευκαιρίες, με πιο κραυγαλέες αυτές της ομάδας του «Δικαιόπολις», με τον giades να κάνει κατάχρηση της ντρίμπλας και να «ταλαιπωρεί» την μπάλα, περισσότερο απ’ όσο χρειαζόταν. Αφού δεν σκοράραμε στα τετ α τετ που μας παρουσιάσθηκαν, επόμενο ήταν να δεχθούμε το γκολ σε μια πολύ ωραία αντεπίθεση των δασκάλων και το παιχνίδι να λήξει 2-1, αφού το απευθείας φάουλ που εκτέλεσε έξω από την περιοχή ο Ενωσίτης, αποκρούστηκε από τα ακροδάκτυλα του τερματοφύλακα και στη συνέχεια από το δοκάρι κι έτσι δεν κατάφερε να φιλήσει τη νεόκοπη βέρα του, όπως είχε υποσχεθεί στη σύζυγό του. Συμπερασματικά μπορούμε να πούμε ότι ήταν από τα παιχνίδια που με βάση τις φάσεις που δημιουργήθηκαν, αν η μπάλα κατέληγε «δοκάρι και μέσα» θα μιλούσαμε για μεγάλη εμφάνιση με πολλά γκολ, ενώ αντίθετα τώρα που η μπάλα πήγε «δοκάρι και έξω» η ήττα αφήνει πικρή γεύση. Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει για την απόδοση του Μανουέλ, ο οποίος κατάφερε να συμπληρώσει 4,5 ώρες μεσημεριανής σιέστας, καταρρίπτοντας το προηγούμενο ρεκόρ, που κατείχε ο ίδιος και ήταν 4,1 ώρες!!! Η επόμενη προπόνηση θα γίνει την Τετάρτη, 6-6-2012, ενώ ο τελευταίος αγώνας της χρονιάς, με αντίπαλο τον Αριστοτέλη θα γίνει, πιθανότατα την Τετάρτη, 13-6-2012 Παρόντες ήταν: 1. Enwsitis 2. Giades 3. Καρατζότι 4. Μαυρίνιο 5. Κώστιγκα 6. Kill Bill 7. Χριστιάνο 8. Παλτετσανάκης 9. Χάτζι 10. Χατζηπαράς 11. Μπαμπιάνο (γνωστός ως λεπτότερος και κοντύτερος Μανουέλ)